Neden petrol ve doğalgaz mühendisliği

İlgili resim

Neden Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği?

20. yüzyılın bir petrol yüzyılı olduğu konusunda kusku yok. Ne yazık ki gecen yüzyılda yaşadığımız zorluklar ve jeopolitik kayıplar birinci dünya savasının kazananının belirleycisi olan petrolün stratejik önemini kavrayan bilimadamlarımız ve politikacılarımızın olmaması nedeniyledir. (Daniel Yergin’in The Prize kitabında s.12’de belirttiği gibi  Birinci Dünya Savaşının kazananının belirleyicisi Churchill’in Ingiliz donanmasının yakıtını kömürden petrole dönüştürmesidir.)   

Bu yüzyıl içinse Doğu Akdeniz Petrolleri için savaşı dahi göze alarak faaliyet gösteren 12 ülke (ABD, Ingiltere, Fransa, Italya gibi Doğu Akdenizde ne kıyısı ne de kıta sahanlığı olan ülkeler) önümüzdeki yüzyılın petrol ve doğal gazı için mücadele etmektedirler. 

Bu nedenle eğer gerçekten iyi bir mühendis olmak ve dahi ülkemizin önümüzdeki 100 yıl içinde uluslararası alanda bulunacağı konumda belirleyici bir rol üstlenmek istiyorsanız petrol ve doğal gaz mühendisliği birinci tercihiniz olsun.

Image result for oilfield photography

Maaşınız konusuna gelince.  Yurtdısında bir şirkette iş bulma imkanınız olursa maaşınız en az 3000 dolar olacaktır. Tecrübeniz arttıkça bu maaş 10-15 bin dolara çıkacaktır. Yani yurtiçi maaşlarının en az üç katı.

Bunun garatisi var mı? Eğer başarı sıralamanız ilk 50 bin içindeyse ve geldiğinizde en az 2.60/4.0 not ortalaması ile mezun olursanız dünyanın heryerinde iş bulabilirsiniz.  Eğer başarı sıralamanız ilk 120 bin içindeyse ve en az 2.80/4.0 not ortalaması ile mezun olursanız yine dünyanın heryerinde iş bulabilirsiniz.  ( Bunun anlamı liseden çalışkan olarak gelmeniz yetmez çalışkan bir öğrenci olarak üniversiteyi de bitirmeniz gerekir.  Daha da önemlisi uluslararası tecrübesi olan hocalarınızdan “mühendislik sezgisi’ni” kazanmayı hedeflemenizdir.  Bu sezgi ne kitaplarda ne de internet kaynakların da bulunması mümkün olmayan bir yetidir.  Onu yalnızca sınıfta hocanızla yüzyüze dersler sırasında edinebilirisiniz.  En büyük garanti bu hocalarımızın vereceği tavsiye mektubudur.)

Image result for petroleum engineering

Bu gün Petrol Mühendislerinin  iş bulma imkan ve/veya olasılığı nasıldır?

Bu gün petrol mühendisliği bölümü mezunlarının is yurt içinde is bulma imkanları diğer hiçbir mühendislik bölümünden daha az değildir, belki çok daha fazladır.  Bir başka deyişle iş bulabilen petrol mühendisliği mezunlarının oranı ne makine ne elektrik elektronik ne de bir başka mühendislik dalı mezunlarının iş bulanlarının oranından daha az değildir.

Ama yurt dışında is bulabilen petrol mühendislerinin oranı diğer bütün mühendisliklerden çok daha fazladır.

Sonuç olarak petrol ve doğal gaz mühendislerinin toplamda yanı yurtiçinde ve yurtdışında is bulma olasılıkları daha yüksektir, bunda da önemlisi özellikle yurtdışında daha yüksek maaşlarla iş bulma imkanları vardır.


Başa Dön